fbpx Skip to main content

Ile wynosi prowizja biura nieruchomości – to pytanie nurtuje każdego Kupującego oraz Sprzedającego nieruchomość. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak skorzystać z pomocy profesjonalisty na korzystnych warunkach.

Prowizja biura nieruchomości budzi skraje emocje, co znajduje potwierdzenie w licznych komentarzach na forach internetowych oraz facebook’u pod postami na temat kupna/sprzedaży nieruchomości. Kością niezgody jest cena. A przecież dobre doradztwo przy tak ważnych transakcjach wydawałoby się bezcenne…

Za co biuro nieruchomości pobiera prowizję ?

Prowizja biura nieruchomości uzależniona jest od tego co dana agencja oferuje. Renomowane biura nieruchomości obsługują transakcję kompleksowo zaczynając od:
– wyceny nieruchomości,
– badania stanu prawnego nieruchomości,
– przygotowania oferty sprzedaży nieruchomości,
– znalezieniu klienta Kupującego,
– przygotowania dokumentacji prawnej do przeniesienia własności nieruchomości,
– osobistym stawiennictwie na akcie notarialnym oraz dopilnowanie wszelkich formalności,
– przekazaniu obiektu bądź gruntu stronie Kupującej, wraz ze spisaniem liczników oraz protokołu zdawczo-odbiorczego.

Mało które biuro nieruchomości oferuje tak kompleksową usługę, dlatego zanim zawrzecie Państwo umowę w pośrednictwie sprzedaży nieruchomości to dokładnie proszę sprawdzić co dana firma oraz agent oferuje.

Kiedy i od kogo biuro nieruchomości pobiera wynagrodzenie?

Biura nieruchomości pobierają zazwyczaj prowizję zarówno od strony Kupującej jak i Sprzedającej. W jednym i drugim przypadku wynagrodzenie powinno być pobierane dopiero przy skojarzeniu stron tzn. przy podpisywaniu umowy przedwstępnej bądź umowy przyrzeczonej.

Przy podpisywaniu umowy pośrednictwa warto sprawdzić sobie kiedy i jaką kwotę pobiera biuro pośrednictwa, ponieważ niektóre firmy życzą sobie przedpłaty na poczet prowizji, bądź płatność za prezentację nieruchomości. Renomowane biuro prowizję pobiera po całkowitej sprzedaży.

Jakie koszty ponosi strona Sprzedająca sprzedając nieruchomość poprzez biuro nieruchomości ?

Agent każdorazowo powinien wycenić kwotę prowizji biura nieruchomości uzależniając ją od rodzaju i kwoty sprzedawanej nieruchomości. Agenci wedle własnego uznania i doświadczenia podczas wyceny nieruchomości dopasowują pod nią prowizję.

Biura nieruchomości świadczące wachlarz usługi opisany powyżej (kompleksowy) stawkę prowizji będa miały znacznie wyższą od biura które wystawi ogłoszenie na jeden bądź dwa portale, nie sprawdzi statusu prawnego nieruchomości, oraz zrobi bardzo słabą wizualnie ofertę.

Średnie wynagrodzenie dla biur nieruchomości :
– 1/2% od kwoty sprzedawanej nieruchomości gdy agencja przygotuję ofertę jak osoba prywatna, ma bardzo niskie zasięgi sprzedaży oraz statystyki sprzedażowe
– 3/5% od kwoty sprzedawanej nieruchomości gdy agencja nieruchomości przygotowuję kompleksową obsługę sprzedaży, bada stan prawny, oraz gwarantuje pomyślny przebieg transakcji

Odnosząc się do powyższego wpisu kwota prowizji uzależniona jest od tego ile agent musi włożyć pracy aby sfinalizować transakcję. Z doświadczenia mogę śmiało napisać iż agencje pracujące za 1/2% w 90% nie doprowadzają do finalizacji sprzedaży, ponieważ posiadają zasięgi porównywalne do osoby prywatnej.

Jakie koszty ponosi strona Kupująca kupując nieruchomość przez biuro nieruchomości ?

Koszty strony kupującej zawsze każde biuro nieruchomości ustala indywidualnie. Na rynku można zaobserwować iż większość biur od strony Kupującej pobiera prowizję w wysokości 1/2% od ceny transakcyjnej. Zdarzają się również wyjątkowe biura które pobierają wynagrodzenie w wysokości 2/4% od strony Kupującej, lecz również też trafiają się takie które nie pobierają żadnej prowizji. Na rynku nieruchomości trafiają się również biura które posiadają stałą prowizję od strony Kupującej nie patrząc na kwotę transakcyjną.

Jaka jest reguła na to ile biuro pobiera prowizji? Nie ma żadnej, każda firma ustala sobie indywidualne wynagrodzenia.

Pragnę nadmienić w tym akapicie, iż jako strona Kupująca podpisując umowę pośrednictwa i dopytując się o kwotę prowizji, proszę dokładnie sprawdzić, co dane biuro oferuje w zamian za wynagrodzenie. Część biur pobiera od Państwa prowizję za „przyprowadzenie pod drzwi” a część biur tak jak np. nasze za kompleksową obsługę prawną przy zakupie, oraz przygotowanie wszelkiej dokumentacji prawnej.

Podsumowanie

Reasumując całość artykułu, nie da się określić dokładnej kwoty prowizji nieruchomości bez jej oglądnięcia. Jako agent z wieloletnim doświadczeniem wiem, iż wycena prowizji nie widząc towaru jest nic nie warta. Agent może zawyżyć prowizję co do kwoty sprzedawanej nieruchomości albo ją zaniżyć, co będzie dla niego skutkowało nieopłacalnością sprzedaży danej nieruchomości.

Jakub Świder

Jakub Świder

Pełen optymizmu i energii miłośnik sportów siłowych. Ze sprzedażą związany od początku swojej kariery zawodowej. Pasjonat rynku nieruchomości z dużym doświadczeniem w branży. Komunikatywność oraz wytrwałość pozwalają mu osiągnąć postawione sobie cele oraz nawiązywać nowe znajomości. Stale poszerza swoje horyzonty i doskonali umiejętności sprzedażowe, dlatego też w minionym czasie wyróżnił się jako lider sprzedaży w branży nieruchomości. Każde spotkanie i kontakt z klientem traktuje indywidualnie. Potrafi doskonale słuchać i rozumie potrzeby swoich kontrahentów co pozwala mu w pełni zrealizować ich oczekiwania.

Skontaktuj się z nami!