fbpx Skip to main content

Pytanie dotyczące faktu „jak poprawnie wycenić nieruchomość” trapi naszych klientów od zawsze! Jeśli zatem jesteś na początku etapu sprzedaży tak też również i Ty borykasz się z tym problemem. Wycena agencji nieruchomości vs wycena rzeczoznawcy majątkowego, niby wyceniają tę samą nieruchomość, a jednak ceny są zupełnie inne. Dlaczego?

Jak rzeczoznawca wycenia nieruchomość?

– rzeczoznawca wycenia nieruchomość na podstawie:  metrażu, i lokalizacji
– biuro nieruchomości wycenia daną nieruchomość na podstawie: metrażu, lokalizacji oraz tego jak to widzi „oko” klienta

Przykład:
Wielu klientów przychodzi do nas jako firmy i bardzo często słyszymy z ich ust: ” Proszę Pana, był u nas Rzeczoznawca i wycenił nasz dom na 800 000zł, sprzedajemy go od pół roku w tej cenie i nie mamy żadnego zainteresowanego, dlaczego?”. Drogi kliencie przyczyna niepowodzenia jest bardzo oczywista. Nieruchomość po prostu jest za droga.

Mając na względzie powyższe posłużę się bardzo prostym przykładem.

Sprzedający posiada 20 letni dom o szacunkowej powierzchni 300 m2, dość mocno wyeksploatowany. Dom sąsiada 13 lat młodszy, który miał 200 m2, i został przy tym bardzo ładnie wyposażony sprzedał się w tej lokalizacji za cenę 50 000 zł mniejszą.

Niestety, rzeczoznawca wycenia daną nieruchomość mając na względzie fakt, który w głównej mierze sprowadza się do metrażu jak również lokalizacji nie biorąc przy tym pod uwagę standardu naszej nieruchomości.

Co zrobić, aby poprawnie wycenić nieruchomość?

A więc, aby odpowiednio wycenić nieruchomość, musicie Państwo zadać sobie serię ważnych pytań mianowicie:

I – Ile czasu chcecie ją sprzedawać?

To pytanie jest bardzo ważnym aspektem w procesie sprzedaży nieruchomości dlatego, iż jeden klient chce sprzedawać miesiąc a inny ma na to czas i może sprzedawać rok. Czas sprzedaży = cena sprzedaży. Im szybciej chcesz sprzedać swoją nieruchomość tym taniej ją musisz wystawić a cena powinna balansować na granicy ceny rynkowej a ceny poniżej rynkowej.

II – Kolejnym bardzo ważny aspektem sprzedaży jest rodzaj nieruchomości oraz chęci lub ich brak co do przygotowania jej pod sprzedaż.

Jedni z klientów chcą sprzedać nieruchomość mówiąc potocznym językiem „nie tykając jej palcem” dosłownie w stanie jakim jest. Inni zaś wolą podreperować dom lub podciągnąć media na działkę i zmienić jej przeznaczenia, by tym samym uzyskać jak najwyższą kwotę po sprzedaży. Określ zatem jakim typem klienta jesteś …

III – Ostatnią poważną decyzją dotyczącą sprzedaży jest wybór sprzedaży na własną rękę „błąkając się nie znając rynku i procesu” czy też oddanie sprawy specjalistom i zlecenie sprzedaży agencji nieruchomości.

Sprzedając nieruchomość samemu każdy w głowie ma jeden główny cel sprowadzający się przy tym do „OSZCZĘDNOŚCI” – Sprzedam sam i nie będę musiał płacić agencji nieruchomości. Czy fakt pozornej oszczędności to jednak prawda?

Drogi kliencie musimy wyprowadzić Cię z błędu, wiesz dlaczego? Dlatego, że jeżeli wystawiłeś ogłoszenie i minął miesiąc/dwa lub trzy to już zaczynasz wątpić w proces sprzedaży i kolejnym krokiem będzie chęć zmiany ceny. Rozpaczliwie SCHODZISZ Z CENY ! raz, drugi, trzeci, aż w końcu sprzedaż swoją nieruchomość za kwotę X.

Jak wycenia nieruchomość biuro nieruchomości?

Biuro Ideal Home Nieruchomości pozyskując towar, którym jest nieruchomość pomaga Państwu ją wycenić. Każdą nieruchomość traktujemy indywidualnie, bo przecież nie ma dwóch identycznych nieruchomości. Jako specjaliści zadajemy Państwu serię pytań w których Wy świadomie lub nie określacie nam cel i czas sprzedaży. To właśnie dzięki badaniu potrzeb klienta biuro Ideal Home Nieruchomości dopasowuje cały plan sprzedaży pod daną osobę. To firma i agenci martwią się tym, aby pozyskany towar znalazł nowego nabywcę. Ty jako „Kowalski” nie płacisz firmę ani złotówki dopóki my nie sprzedamy Twojej nieruchomości.

Drogi kliencie, pamiętaj, że prawdziwe biuro nieruchomości ma dużo większy zasięg, niż Ty sam eksportując na 1 portal ogłoszenie. Biuro Ideal Home Nieruchomości prowadzi bazę klientów, dzięki której bardzo często „przerzucamy” klientów  na inne nieruchomości czego efektem jest nasze skuteczne działanie. Ty jako klient zyskujesz tylko jednym -> Szybszą sprzedażą a przede wszystkim efektywniejszą !

Większy eksport na portale + baza klientów = większy zasięg ogłoszenia nieruchomości.
Większy zasięg = mniej schodzenia z ceny.
Mniej schodzenia z ceny = efektywniejsza kwota za sprzedaż nieruchomości.

Drogi kliencie zastanów się teraz dobrze, czy opłaca Ci się próbować wyceniać nieruchomość samemu, czy warto samemu borykać się ze sprzedażą po samoistnej wycenie nieruchomości?

Zapamiętaj – postaw na profesjonalne biuro nieruchomości, a ono zrobi wszystko za Ciebie! Jednak jeżeli będziesz chciał spróbować samemu wystawić swoją nieruchomość, to rozpisz sobie na kartce papieru, czego oczekujesz od tej sprzedaży i co jest dla Ciebie najważniejsze.

Cena czy czas ?
Wkład pracy, czy jego brak ?
Profesjonalna sesja, czy zdjęcia telefonem?
Poświęcenie czasu na narysowanie rzutu, czy pójście na łatwiznę i pokazanie 3 zdjęć nieruchomości?
Czy masz czas na prezentację, czy będziesz je przekładał na inny termin?

W razie pytań zapraszamy do naszego biura nieruchomości Ideal Home Nieruchomości. Nasi agenci nieruchomości przedstawią Ci dokładnie atuty współpracy i pomogą z wyceną tak, abyś Ty jako klient był tym usatysfakcjonowany.

Jakub Świder

Jakub Świder

Pełen optymizmu i energii miłośnik sportów siłowych. Ze sprzedażą związany od początku swojej kariery zawodowej. Pasjonat rynku nieruchomości z dużym doświadczeniem w branży. Komunikatywność oraz wytrwałość pozwalają mu osiągnąć postawione sobie cele oraz nawiązywać nowe znajomości. Stale poszerza swoje horyzonty i doskonali umiejętności sprzedażowe, dlatego też w minionym czasie wyróżnił się jako lider sprzedaży w branży nieruchomości. Każde spotkanie i kontakt z klientem traktuje indywidualnie. Potrafi doskonale słuchać i rozumie potrzeby swoich kontrahentów co pozwala mu w pełni zrealizować ich oczekiwania.

Skontaktuj się z nami!