fbpx Skip to main content

Wiele osób prywatnych uprzedzonych jest do biur nieruchomości. Na dużej ilości ogłoszeń widnieje napis „agencje pośrednictwa proszę nie dzwonić” lub „biurom nieruchomości mówię NIE”. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego ludzie nie chcą, aby firma zajęła się publikacją ich ogłoszenia?

Czy opłaca się współpracować z biurem nieruchomości?

Na początku artykułu chcę Państwa poinformować o bardzo zaskakującym fakcie. Wchodząc na jeden z portali ogłoszeniowych, widzimy zakładkę „biuro nieruchomości” po rozwinięciu ukazują nam się 117 firmy, które działają na terenie Podkarpacia.

Każdy potencjalny „Kowalski” patrząc na to myśli sobie „Boże ile jest tych biur nieruchomości”, fakt liczba 117 powala z nóg, lecz… jeśli wejdziemy na każde z tych „biur nieruchomości” i zagłębimy się zarówno w ilości ofert widniejących pod ich marką jak również zweryfikujemy ilość pracowników pracujących dla danego biura tak też owe liczby zaskakują jeszcze bardziej. Fakty są następujące, w 90% tych firm pracuje mniej niż 3 osoby.

Jakie powinno być prawdziwe biuro nieruchomości?

Drogi Kliencie, biuro nieruchomości powinno zatrudniać minimum 5 agentów, oraz powinno mieć minimum 200 ofert. Wszystkie „biura nieruchomości” które mają 40/60/czy nawet 100 ofert to nie są biura nieruchomości, to są wolni strzelcy. Kim zatem jest wolny strzelec? Wolnym strzelcem możemy określić osobę, która otworzyła jednoosobową działalność gospodarczą (lub jej nawet nie ma). Pozyskuje on nieruchomości, aby wystawić je za 1% na 2 lub 3 portalach (w tym na swojej stronie internetowej).

Prawdziwe biuro nieruchomości nie przyjdzie do Ciebie jako potencjalny zainteresowany, nie zrobi 3 zdjęć telefonem i nie podpisze umowy za 1%. Wiesz dlaczego? Dlatego, iż po prostu nie są w stanie przy tak niskiej prowizji przygotować dobrej oferty, utrzymać jej a co dopiero ją sprzedać.

Dlaczego potencjalny „Kowalski” woli, więc podpisać umowę z wolnym strzelcem niż z biurem nieruchomości?

Potencjalny Kowalski zazwyczaj nie zna się na rynku nieruchomości, w końcu nie ma się mu co dziwić przecież nieruchomość sprzedaje się rzadko.. Gdy wolny strzelec umówi się ze swoją potencjalną ofiarą obiecuje mu przeważnie „złote góry”.

– „Proszę Pana sprzedam Pana mieszkanie w 2 tygodnie”,
– „Ja mam na nie klienta, który je kupi już jutro”,
– „Ja mam kontakty i dziele się ofertami z innymi”

W efekcie Kowalski podpisuje umowę, wystawi na 2 lub 3 portale i czeka, czeka i jeszcze raz czeka.. Klienta jak nie było tak nie ma i co ? Dzwoni zdenerwowany Kowalski z pretensjami… miało być tak pięknie, a Pan się nie odzywa… I tutaj pojawia się złość i gniew „Kowalskiego” ponieważ został oszukany przez „biuro nieruchomości”, które tak naprawdę nim nie jest, ponieważ pracuje tam jedna osoba… W kolejnym dniu nasz „Kowalski” wystawia własne ogłoszenie a pod spodem „proszę nie dzwonić z biur nieruchomości”. Nie ma się co mu dziwić w zaistniałej sytuacji, ponieważ już ulokował wszystkich do jednego worka i każdemu mówi jakie te „biura nieruchomości” są niesłowne i jak oszukują…

Kto wygra? Kto przegra?

Dlatego też drodzy Klienci czytajcie opinie na temat firmy z którą chcecie nawiązać współpracę. Po to teraz w internecie mamy „wszystko”, aby przed podpisaniem dokumentu za 1% sprawdzić, czy w ogóle opłaca się podpisać tą umowę z danym jej przedstawicielem. Mam nadzieję, że chociaż część klientów po przeczytaniu tego artykułu zwróci uwagę z kim się spotyka, i z kim decyduje się na współpracę.

Prawdzie biuro nieruchomości zawsze będzie droższe, lecz proszę pamiętać o jednym. Duża firma daje Państwu gwarancję opieki prawnej, pełnego przeprowadzenia transakcji, oraz sukces w postaci sprzedaży nieruchomości. Proszę sprawdzić opinię na temat firmy Ideal Home Nieruchomości w internecie. Nasze biuro nieruchomości stawia na najwyższą jakość obsługi, dzięki czemu każdy z klientów wychodzi od nas zadowolony.

Zatem opłaca się współpracować z firmą, czy też nie?

Oczywiście, że się opłaca. Pod warunkiem, że jest to poważne biuro nieruchomości. Zapraszamy do współpracy klientów, którzy chcą sprzedać nieruchomość z profesjonalnym biurem nieruchomości, jakim jest Ideal Home.

Jakub Świder

Jakub Świder

Pełen optymizmu i energii miłośnik sportów siłowych. Ze sprzedażą związany od początku swojej kariery zawodowej. Pasjonat rynku nieruchomości z dużym doświadczeniem w branży. Komunikatywność oraz wytrwałość pozwalają mu osiągnąć postawione sobie cele oraz nawiązywać nowe znajomości. Stale poszerza swoje horyzonty i doskonali umiejętności sprzedażowe, dlatego też w minionym czasie wyróżnił się jako lider sprzedaży w branży nieruchomości. Każde spotkanie i kontakt z klientem traktuje indywidualnie. Potrafi doskonale słuchać i rozumie potrzeby swoich kontrahentów co pozwala mu w pełni zrealizować ich oczekiwania.

Skontaktuj się z nami!