fbpx Skip to main content

Swego czasu na łamach tego bloga napisałem krótki poradnik o tym co warto sprawdzić oglądając mieszkanie. Dziś pochylę się nad tematem domu. Zakup domu to dla większości z Was decyzja, którą podejmuje się raz na całe życie. Często bywa również tak, że kupno domu niesie ze sobą zaciągnięcie zobowiązania finansowego jakim jest kredyt i to na bardzo długi okres czasu więc sprawdzenie nieruchomości jest tutaj więc bardzo kluczowe. Zatem na co zwrócić uwagę podczas oglądania domu?

Zakup domu – od czego zacząć?

Przed rozpoczęciem szukania ofert domów na portalach internetowych warto sobie wziąć kartkę oraz długopis, usiąść wygodnie i zastanowić się jakiego tak naprawdę domu szukamy. Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań. Najpierw odpowiedz sobie na najważniejsze pytanie – ile możesz przeznaczyć pieniędzy na zakup domu lub jaką masz zdolność kredytową. Jeśli planujesz zakup domu posiłkując się kredytem to radziłbym, aby na początku udać się do banku lub najlepiej doświadczonego doradcy kredytowego, który na podstawie kilku danych określi jaką masz zdolność kredytową i czy, aby na pewno w oczach banku stać Cię na dom, który sobie wymarzyłeś/aś.

Pozostałe pytania są banalnie proste jak chociażby to w jakiej przybliżonej lokalizacji szukasz domu, ile musi mieć pokoi, jaka musi być działka, jakiego minimalnego metrażu domu potrzebujesz oraz czy dom musi być gotowy do wejścia czy może być do remontu. Odpowiedź na te kilka pytań znacząco ułatwi Ci poszukiwania wymarzonego domu spośród setek ofert na portalach ogłoszeniowych.

Po odpowiedzeniu sobie na te kilka pytań oraz wybraniu interesująch nas ofert i umówieniu się na spotkanie przychodzi czas na prezentację. I tutaj zazwyczaj klient wchodzi do domu popatrzy, rozglądnie się pomruczy coś pod nosem i wychodzi. Bardzo dużo ludzi nie wie jak się w ogóle zabrać za oglądanie.

Klientów którzy zapytają o jakąś dostępność komunikacji, infrastruktury czy chociażby kosztów utrzymania danej nieruchomości mogę policzyć na palcach. Oczywiście ja jako doświadczony pośrednik wiem co klient o nieruchomości wiedzieć powinien i informuję o wszystkich parametrach podczas prezentacji, ale jeśli oglądasz nieruchomość z osobą prywatną to ona wiedzieć tego nie będzie. Jeśli się nie zapytasz to się nie dowiesz. 

Na co zwrócić uwagę podczas oglądania domu?

  • Po pierwsze, lokalizacja i otoczenie

W dzisiejszych czasach lokalizacja nieruchomości jest bardzo ważna. Domy, które w okolicy nie posiadają żadnego przystanku autobusowego, szkoły, sklepu, przychodni itp. są praktycznie na starcie spisane na straty. Pomimo iż praktycznie w każdej rodzinie znajduje się conajmniej jedno auto to nie zawsze mamy czas, aby podwieźć dzieci do szkoły, sklepu czy na zajęcia dodatkowe.

Dlatego szukając domu zwróć uwagę na to jaka infrastuktura znajduje się w okolicy. Może nie przyda Ci się to teraz, ale domu przecież nie kupujesz na rok czy dwa. Być może przyda Ci się to w przyszłości. Zwróć również uwagę na otoczenie działki. Wolisz działkę w mieście, obrzeżach, a może na całkowitej ciszy i „odludziu”?

  • Po drugie, działka

Oglądając nieruchomość prawie zawsze na samym początku zaczynamy od działki i terenu wokół domu. Przechadzając się po działce dowiedz się od właściciela czy zostało zrobione odwodnienie, jak mniej więcej biegną przyłącza mediów oraz różnorodne kable i rury pod ziemią, jak jest z zalewaniem terenu, czy jeśli nie ma budynku gospodarczego to czy jest możliwość jego wybudowania itp.

  • Po trzecie, stan techniczny budynku

Jeśli już jesteśmy na zewnątrz to po obejrzeniu działki sprawdź stan techniczny budynku od zewnątrz. Jak wygląda ocieplenie, jaki został użyty styropian i tynk do ocieplenia budynku, czy została zrobiona izolacja fundamentów oraz jaka była to izolacja, sprawdź czy na ścianach nie ma jakichś zacieków, czy kominy są okute i czy nic po nich nie cieknie, sprawdź również stan balkonów.

  • Po czwarte, funkcjonalność domu

Jeśli w ogłoszeniu nie ma załączonego rzutu nieruchomości wchodząc do domu warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie pomieszczeń. Spójrz na to jak duże są pokoje, salon czy jest w nim aneks, czy kuchnia jest oddzielna. Będąc w pokojach wyobraź sobie jak będą stały Twoje przyszłe meble. Sprawdź jak wygląda nasłonecznienie domu czy w pomieszczeniach jest dużo światła czy jest po prostu ciemno. Jest bardzo ważne w przyszłym użytkowaniu zważywszy chociażby na komfort lub koszty energii elektrycznej. Jeśli do budynku przynależy balkon to sprawdź jego stan od wewnątrz.

  • Po piąte, stan instalacji i ogrzewania

Dom to również własne ogrzewanie. Sprawdź jaki jest stan pieca gazowego, węglowego czy olejowego. Zapytaj właściciela kiedy był robiony ostatni przegląd instalacji kominowej przez kominiarza oraz przegląd pieca przez specjalistę. Jeśli na budynku znajdują się solary do grzania wody to sprawdź jaki jest boiler oraz zapytaj ile solary mają lat i czy był wymieniany w nich płyn.

Instalacja podgrzewania podłogi to również przydatna rzecz – zapytaj czy została zamontowana w domu.

  • Po szóste, koszty utrzymania

Oprócz raty kredytu dochodzą również koszty związane z utrzymaniem domu. Tutaj w głównej mierze koszty generuje ogrzewanie stąd bardzo ważne jest jak dom jest ocieplony i zaizolowany oraz jaki rodzaj ogrzewania został zamontowany w domu. Kolejnym kosztem jest koszt prądu. Sprawdź jakiej klasy energetycznej sprzęty AGD oraz RTV zostały zamontowane w domu oraz właśnie czy pomieszczenia są dobrze doświetlone.

  • Po siódme, wyposażanie

Wartość domu to nie tylko ściany, podłogi czy wyposażenie stałe. Wartość domu to również meble oraz sprzęt AGD. Warto więc na oględzinach podpytać właściciela jakie elementy wyposażenia pozostawia w nieruchomości za określoną cenę. A jeśli nie zostawiają wyposażenia w cenie, to jaką żądają ewentualną dodatkową opłatę za pozostawione wyposażanie.

  • Po ósme, sąsiedzi i powód sprzedaży

Podczas oględzin domu warto poświęcić chwilę na rozmowę z właścicielem. Zapytaj go dlaczego sprzedaje nieruchomość, jeśli będzie coś kręcił to niech zapali Ci się w głowie czerwona lampka, że być może z domem jest coś nie tak, a może właśnie z sąsiadami. Natrętni, ciekawscy i zawistni sąsiedzi to problem, który ciągle powraca.

Podsumowanie

Kupując dom warto również skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika, który po rozmowie dobierze odpowiednie nieruchomości do Twoich oczekiwań, aby nie tracić bezsensownie czasu na szukanie.

Mateusz Niedbała

Mateusz Niedbała

Konsekwentny i zaangażowany – od kilku lat związany z branżą social media marketingu. Pewnego dnia wpadł na pomysł połączenia marketingu z branżą nieruchomości i od tamtej pory sumiennie realizuje swój pomysł. Optymista dla którego rozwój osobisty to podstawa. Dzięki swej autentyczności zdobywa liczne polecenia i buduje grono zadowolonych klientów.

Skontaktuj się z nami!