fbpx Skip to main content

Od kiedy w 2014 roku zawód pośrednika nieruchomości został zwolniony z obowiązku posiadania licencji, obserwujemy napływ nowych biur nieruchomości. W efekcie wybór właściwego biura jest trudniejszą decyzją niż kiedykolwiek wcześniej. Dziś porozmawiamy o tym, jak wygląda współpraca z profesjonalnym biurem nieruchomości i na co warto zwrócić uwagę, podpisując umowę pośrednictwa sprzedaży.

Krok 1. Spotkanie z agentem biura nieruchomości

Rozpoczynając współpracę z biurem nieruchomości, pierwszym etapem jest spotkanie z agentem. W trakcie wizyty agent dokładnie zapoznaje się z nieruchomością, ocenia jej stan i potencjał rynkowy. To czas, kiedy możesz przedstawić swoje oczekiwania oraz uzyskać profesjonalne doradztwo dotyczące wartości rynkowej nieruchomości. 

Często zdarza się, że właściciele są emocjonalnie związani z nieruchomością, co może wpływać na ich oczekiwania cenowe. Agent, dysponując doświadczeniem i znajomością aktualnych trendów rynkowych, pomoże ustalić cenę, która będzie atrakcyjna zarówno dla sprzedającego, jak i potencjalnych kupujących. 

Spotkanie jest również idealną okazją do omówienia wszystkich aspektów współpracy, w tym warunków umowy oraz metod promocji oferty. To solidne fundamenty, na których budowana jest dalsza, efektywna współpraca.

Krok 2. Podpisanie umowy

Po spotkaniu i ustaleniu warunków współpracy nadchodzi moment podpisania umowy z biurem nieruchomości. Warto zaznaczyć, że profesjonalne biura nieruchomości z reguły korzystają z umowy na wyłączność. Dzięki temu agenci mogą skupić się na swojej pracy, mając gwarancję zabezpieczenia. 

W przypadku umów otwartych agent nie ma pewności zwrotu zainwestowanych środków, co znacznie ogranicza możliwości promocji. Natomiast dzięki umowom na wyłączność agent może zagwarantować lepszą ofertę i skuteczniejszą promocję, co przekłada się na szybszą sprzedaż nieruchomości. Ostatecznie, taka forma współpracy przynosi korzyści obu stronom — zarówno sprzedającemu, jak i agentowi.

Krok 3. Sesja zdjęciowa

Po podpisaniu umowy nadchodzi czas na profesjonalną sesję zdjęciową. Zdjęcia są kluczowe w przyciąganiu uwagi potencjalnych klientów. Dobrej jakości zdjęcia mogą zwiększyć szanse na sprzedaż nieruchomości nawet o 80%.

Obecnie większość transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości rozpoczyna się od przeglądania ofert online przez kupujących. Dlatego ważne jest, aby Twoja oferta wyróżniała się wśród setek innych. Użytkownicy z reguły ograniczają swoje wyszukiwania do kilku pierwszych stron na portalach ogłoszeniowych. Oznacza to, że statystyczny użytkownik przegląda około 125 ofert. Pierwsze wrażenie robią miniaturki zdjęć, decydując o tym, czy użytkownik kliknie Twoją ofertę.

Agent zadba o to, aby zdjęcia były atrakcyjne wizualnie. Elementy home stagingu, zwłaszcza w przypadku starszych lub mniej atrakcyjnych nieruchomości, odgrywają tu istotną rolę. Pomagają pokazać potencjał nieruchomości, zwracając uwagę na jej najlepsze cechy. Po wykonaniu zdjęć następuje ich staranna obróbka, polepszająca kolory, jasność i ogólny wygląd, co jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność oferty.

Krok 4. Oglądanie nieruchomości

Oglądanie nieruchomości jest ważnym etapem w procesie sprzedaży. Profesjonalni agenci podchodzą do tego zadania strategicznie, unikając zapraszania osób, które w rzeczywistości nie są zainteresowane zakupem. Koncentrując się na analizie oczekiwań potencjalnych nabywców, agenci dopasowują oferty do potrzeb nabywców. Efektem tych działań jest ograniczenie liczby osób na prezentacji do 3-4, ale są to klienci rzeczywiście zainteresowani zakupem, a nie samym oglądaniem.

Bezpieczeństwo sprzedających i samej nieruchomości jest równie istotne. Przed zaplanowaniem spotkania, agent dokładnie weryfikuje potencjalnych nabywców, w tym zapisuje dane z dowodu osobistego. Dzięki temu ograniczone jest ryzyko, że osoby przybyłe na prezentację mają złe intencje, jak np. weryfikacja systemu zabezpieczeń w celu planowania włamania.

Krok 5. Rezerwacja i organizacja dokumentów

Gdy klient zdecyduje się na zakup, następuje etap podpisania umowy rezerwacyjnej. W tym momencie kupujący wpłaca zadatek rezerwacyjny, zazwyczaj w wysokości 5 tys. zł, co stanowi potwierdzenie zobowiązania do zakupu. Rezerwacja jest kluczowa, aby zagwarantować, że zarówno sprzedający, jak i kupujący są poważnie zainteresowani finalizacją transakcji.

Po podpisaniu umowy rezerwacyjnej i wpłaceniu zadatku rozpoczyna się proces organizacji transakcji. W przypadku klientów korzystających z kredytu hipotecznego konieczne jest sporządzenie umowy przedwstępnej sprzedaży, która jest wymagana przez banki. W biurze nieruchomości zazwyczaj zatrudniony jest prawnik, który zajmuje się przygotowaniem takiej umowy. Agent współpracuje także z doradcą kredytowym w celu zebrania wszystkich niezbędnych dokumentów.

W sytuacji, gdy klient finansuje zakup z własnych środków, proces jest znacznie prostszy. Agent wraz ze sprzedającym organizuje niezbędne dokumenty do aktu notarialnego. Następnie umawiany jest termin u notariusza, gdzie dochodzi do podpisania aktu notarialnego i finalizacji transakcji.

Krok 6. Protokół zdawczo-odbiorczy

Ostatnim krokiem w procesie sprzedaży nieruchomości jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Ten etap następuje po podpisaniu aktu notarialnego i zapłaceniu całej sumy za nieruchomość. W ustalonym terminie agent spotyka się z obiema stronami transakcji (kupującym i sprzedającym) w celu formalnego przekazania nieruchomości.

Podczas spotkania dokonuje się szczegółowej weryfikacji stanu nieruchomości. Agent razem ze stronami sprawdza stany liczników, stan i kompletność wyposażenia, jak również ogólny stan techniczny i estetyczny nieruchomości. Wszystkie te informacje są dokładnie spisywane w protokole zdawczo-odbiorczym.

Protokół to oficjalny dokument potwierdzający stan nieruchomości w momencie jej przekazania nowemu właścicielowi. Zapewnia to jasność i bezpieczeństwo obu stronom — kupujący otrzymuje nieruchomość w stanie zgodnym z umową, a sprzedający ma potwierdzenie prawidłowego przekazania swojej własności. Po dokonaniu tych formalności transakcja jest uznawana za zakończoną.

Współpraca z biurem nieruchomości — podsumowanie

Współpraca z profesjonalnym biurem nieruchomości to proces, który wymaga zaangażowania i zaufania zarówno ze strony klienta, jak i agenta. Od pierwszego spotkania, poprzez podpisanie umowy, profesjonalną sesję zdjęciową, starannie zaplanowane oglądanie nieruchomości, aż po organizację dokumentów i finalizację transakcji — każdy etap jest ważny dla sukcesu sprzedaży.

Zaufanie do agenta umożliwia efektywną realizację wszystkich etapów sprzedaży. Agent, dzięki swojemu doświadczeniu, nie tylko pomaga w ustaleniu realnej wartości nieruchomości, ale także efektywnie ją promuje i przeprowadza przez cały proces sprzedaży, dbając o bezpieczeństwo i zadowolenie obu stron. Profesjonalna sesja zdjęciowa oraz odpowiednio przygotowana prezentacja zwiększają szanse na szybką sprzedaż, a dokładna weryfikacja kupujących zapewnia bezpieczeństwo transakcji.

Współpraca z biurem nieruchomości to nie tylko oszczędność czasu i wysiłku, ale także gwarancja profesjonalizmu i bezpieczeństwa na każdym kroku procesu sprzedaży. Skuteczne zarządzanie sprzedażą przez doświadczonego agenta przekłada się na satysfakcję i korzyści dla sprzedającego, co czyni tę współpracę wartościową decyzją.

Mateusz Niedbała

Mateusz Niedbała

Konsekwentny i zaangażowany – od kilku lat związany z branżą social media marketingu. Pewnego dnia wpadł na pomysł połączenia marketingu z branżą nieruchomości i od tamtej pory sumiennie realizuje swój pomysł. Optymista dla którego rozwój osobisty to podstawa. Dzięki swej autentyczności zdobywa liczne polecenia i buduje grono zadowolonych klientów.

Skontaktuj się z nami!