fbpx Skip to main content

Planujesz kupno mieszkania, ale nie wiesz, od czego zacząć? Poznaj krok po kroku proces zakupu, formalności oraz koszty związane z nabyciem mieszkania w 2023 r. Nasz przewodnik pomoże Ci w uniknięciu pułapek i podejmowaniu właściwych decyzji. Zacznij czytać już teraz i zwiększ pewność swojej przyszłej inwestycji!

Kiedy warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Mieszkanie z rynku wtórnego to świetna opcja dla osób szukających swojego wymarzonego lokum. Kupując nieruchomość z drugiej ręki, możesz liczyć na atrakcyjne ceny, duży wybór i stosunkowo szybką finalizację procesu.

Z drugiej strony mieszkanie z rynku wtórnego może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia remontu, brakiem gwarancji dewelopera oraz mniejszymi możliwościami personalizacji przestrzeni. Mieszkania z drugiej ręki często mają swoją historię i niepowtarzalny styl, co dodaje im uroku, ale może być również wadą.

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, warto zastanowić się nad tymi aspektami i dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości finansowe. Tylko wtedy podejmiesz świadomą decyzję i będziesz zadowolony z wyboru swojego nowego domu.

Zalety i wady mieszkań z drugiej ręki

Poniżej przedstawiamy wady i zalety kupna mieszkania z drugiej ręki, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Zalety mieszkań z rynku wtórnego:

 • Niższa cena — Mieszkania z rynku wtórnego często są tańsze niż te z rynku pierwotnego, co pozwala zaoszczędzić.
 • Szeroki wybór — Rynek wtórny nieruchomości oferuje różnorodność pod względem metrażu, lokalizacji i standardu wykończenia.
 • Szybszy proces zakupu — Kupując mieszkanie drugiej ręki nie musisz oczekiwać na zakończenie budowy, jak w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera, co skraca czas realizacji transakcji.
 • Możliwość negocjacji — Właściciele mieszkań z rynku wtórnego zwykle są bardziej otwarci na negocjacje cenowe oraz warunków transakcji.

Wady mieszkań z rynku wtórnego:

 • Starsze budynki — Mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj usytuowane się w starszych budynkach, co może oznaczać niższy standard izolacji czy instalacji.
 • Potrzeba remontu — Zakup mieszkania z drugiej ręki może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia remontu, co generuje dodatkowe koszty.
 • Brak gwarancji — W przypadku rynku wtórnego mieszkania nie są objęte gwarancją dewelopera, co może skutkować koniecznością pokrycia ewentualnych kosztów napraw, które wynikną po zakupie.
 • Mniejsze możliwości personalizacji — W przypadku mieszkań z rynku wtórnego trudniej jest wpłynąć na wykończenie czy układ wnętrza, co może ograniczać możliwości dostosowania przestrzeni do własnych potrzeb.

Analiza zalet i wad pomoże Ci ocenić, czy mieszkanie z rynku wtórnego to właściwy wybór dla Ciebie i Twojej rodziny.

Proces zakupu mieszkania z rynku wtórnego krok po kroku

Decyzja o kupnie mieszkania jest znaczącym momentem w życiu. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i błędów, warto poznać ten proces krok po kroku. W dalszej części artykułu przedstawiamy etapy, które pozwolą Ci na świadome i bezpieczne kupno mieszkania.

Krok 1. Określenie potrzeb i budżetu

Pierwszym, co powinieneś zrobić jest określenie swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Wybór odpowiedniej nieruchomości zależy od liczby osób, które będą w niej mieszkać, potrzeb życiowych oraz planów na przyszłość. Zastanów się, jak duże mieszkanie potrzebujesz, jakie są Twoje preferencje co do lokalizacji, czy zależy Ci na dobrym dojeździe do pracy, szkoły lub centrum miasta.

Następnie określ swój budżet. Ustal, jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania bez konieczności zaciągania kredytu hipotecznego oraz jaka jest Twoja zdolność kredytowa. W tym celu możesz skonsultować się z doradcą finansowym lub bankiem, który pomoże Ci oszacować, na jaką kwotę kredytu możesz liczyć. Pamiętaj również o uwzględnieniu dodatkowych kosztów związanych z zakupem nieruchomości, takich jak opłaty notarialne, podatki czy prowizje dla biura nieruchomości.

Określenie potrzeb i budżetu pomoże Ci zawęzić kryteria poszukiwania i uniknąć tracenia czasu na oglądanie nieruchomości, które nie spełniają Twoich oczekiwań lub są poza Twoim zasięgiem finansowym.

Krok 2. Poszukiwanie mieszkania

Znalezienie idealnego mieszkania może być czasochłonne, ale efektywne poszukiwanie nieruchomości przyniesie oczekiwane rezultaty. Warto korzystać z różnych źródeł informacji, aby mieć jak najszerszy przegląd dostępnych ofert. Oto kilka sposobów na poszukiwanie mieszkania:

 1. Portale internetowe — Serwisy ogłoszeniowe są jednym z głównych źródeł informacji o dostępnych nieruchomościach. Możesz śledzić nowe oferty, korzystając z filtrów, które pozwolą Ci dopasować wyszukiwane mieszkanie do Twoich kryteriów (np. metraż, lokalizacja, cena).
 2. Ogłoszenia prasowe — Lokalne gazety i czasopisma także publikują ogłoszenia sprzedaży nieruchomości. Regularne przeglądanie ich może pomóc w znalezieniu interesujących ofert.
 3. Biura nieruchomości — Skorzystanie z usług biura nieruchomości, takiego jak Ideal Home, może znacznie usprawnić poszukiwania. Doradcy ds. nieruchomości mają dostęp do ofert, które nie zawsze są ogólnodostępne. Co więcej, znajdą oni mieszkania odpowiadające Twoim potrzebom, abyś Ty nie musiał tracić czasu.
 4. Grupy na portalach społecznościowych — Wiele osób dzieli udostępnia informacje o nieruchomościach na grupach na Facebooku czy lokalnych forach internetowych. Obserwowanie takich grup może ułatwić znalezienie interesujących ofert.
 5. Sieć kontaktów — Poinformuj znajomych i rodzinę, że szukasz mieszkania. Czasem to właśnie dzięki rekomendacjom można trafić na idealną nieruchomość.

Podczas poszukiwań warto systematycznie notować oferty, które Cię zainteresują oraz umawiać się na oglądanie mieszkań. Staraj się być elastyczny i otwarty na różne propozycje, ale nie zapominaj o swoich priorytetach i budżecie.

Krok 3. Wybór oferty i wstępne negocjacje

Po zakończeniu poszukiwań nadchodzi czas na wybór najlepszej oferty i rozpoczęcie wstępnych negocjacji. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne w tym etapie:

 1. Porównaj oferty — Przed podjęciem decyzji, dokładnie przeanalizuj wszystkie interesujące Cię oferty. Porównaj nie tylko cenę, ale także lokalizację, metraż, standard wykończenia oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak miejsce parkingowe czy balkon.
 2. Sprawdź stan techniczny mieszkania — Podczas oglądania mieszkania z rynku wtórnego konieczne zwróć uwagę na jego stan techniczny, w szczególności na instalacje elektryczne, hydrauliczne oraz ogrzewanie. Jeśli nie jesteś pewien, czy wszystko jest w porządku, warto rozważyć zatrudnienie eksperta, który dokona szczegółowej oceny nieruchomości.
 3. Negocjuj — Jeśli znalazłeś mieszkanie, które spełnia Twoje oczekiwania, rozpocznij negocjacje. Warto próbować negocjować nie tylko cenę, ale także warunki zakupu, takie jak termin przekazania mieszkania, koszty dodatkowe czy ewentualne naprawy. Warto też sprawdzić, czy istnieje możliwość dokonania wpłaty rezerwacyjnej, która zabezpieczy Cię przed ewentualnym wycofaniem się sprzedającego.
 4. Sporządź umowę rezerwacyjną — Jeśli udało Ci się wynegocjować warunki zakupu, wówczas warto rozważyć sporządzenie umowy rezerwacyjnej. Umowa ta zobowiązuje obie strony do przeprowadzenia transakcji na określonych warunkach i jest zabezpieczeniem dla kupującego przed ewentualnym wycofaniem się sprzedającego. Zwykle wiąże się z wpłatą określonej kwoty, która zostanie potrącona z ceny mieszkania przy zawieraniu umowy ostatecznej.

Pamiętaj, że negocjacje mogą być czasochłonne i wymagają cierpliwości. Dążenie do osiągnięcia korzystnych warunków dla obu stron pozwoli na sprawne przeprowadzenie transakcji.

Krok 4. Kredyt hipoteczny na mieszkanie

Jeśli nie dysponujesz wystarczającą gotówką na zakup mieszkania, rozważ zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Proces uzyskania kredytu może być skomplikowany i wymaga dopełnienia wielu formalności, dlatego warto wcześnie zacząć się przygotowywać. Oto kilka podstawowych kroków, które należy wykonać:

 1. Sprawdź zdolność kredytową — Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, sprawdź swoją zdolność kredytową. W tym celu możesz skonsultować się z doradcą finansowym, który pomoże Ci oszacować, na jaką kwotę kredytu możesz liczyć.
 2. Porównaj oferty banków — Nie każdy bank oferuje takie same warunki kredytowe. Warto przeanalizować różne propozycje, zwracając uwagę na oprocentowanie, marżę, prowizję oraz ubezpieczenie. Wybierz ofertę, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza.
 3. Zgromadź niezbędne dokumenty — Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny, będziesz musiał przedstawić szereg dokumentów, takich jak zaświadczenie o zarobkach, umowa o pracę czy wyciągi z konta bankowego. Ponadto bank może wymagać ekspertyzy i wyceny nieruchomości, którą chcesz nabyć.
 4. Złóż wniosek o kredyt — Po zgromadzeniu wszystkich dokumentów, złóż wniosek w wybranym banku. Proces rozpatrzenia wniosku może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.
 5. Odbierz decyzję kredytową — Gdy Twój wniosek o kredyt zostanie rozpatrzony, otrzymasz decyzję kredytową.
 6. Zawrzyj umowę kredytową — Po otrzymaniu decyzji kredytowej, możesz przejść do zawarcia umowy kredytowej. Przeczytaj ją dokładnie, sprawdzając wszystkie warunki i opłaty, zanim podpiszesz.

Pamiętaj, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z długoterminowym zobowiązaniem finansowym. Przed podjęciem decyzji, upewnij się, że jesteś w stanie regularnie spłacać raty kredytu oraz pokryć dodatkowe koszty związane z zakupem i utrzymaniem nieruchomości.

Krok 5. Weryfikacja stanu prawnego mieszkania

Przed podpisaniem umowy przedwstępnej lub ostatecznej, koniecznie sprawdź, czy osoba sprzedająca mieszkanie faktycznie posiada do niego prawo własności. Oto jak to zrobić:

 1. Księgi wieczyste — Sprawdź wpisy w księgach wieczystych dotyczących nieruchomości, które chcesz zakupić. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z systemu informatycznego ksiąg wieczystych (dostępne online) lub za pośrednictwem biura nieruchomości. Upewnij się, że sprzedający jest zarejestrowanym właścicielem mieszkania i nie ma żadnych ograniczeń co do jego zbycia (np. hipoteka, służebność czy użytkowanie wieczyste).
 2. Sprawdzenie dokumentów — Poproś sprzedającego o przedstawienie dokumentów potwierdzających prawo własności, takich jak akt notarialny przeniesienia własności czy umowa spadku. Przeglądając te dokumenty, zwróć uwagę na szczegóły, takie jak metraż, czy numer ewidencyjny.
 3. Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości — Upewnij się, że nieruchomość jest wolna od ograniczeń prawnych, takich jak służebność czy zastaw. Dodatkowo warto też sprawdzić, czy nie istnieją żadne nieuregulowane kwestie związane z ewentualnymi spadkobiercami.
 4. Rozmowa z właścicielem — W trakcie spotkania z właścicielem mieszkania, zapytaj o historię nieruchomości, jak długo ją posiadał, czy nie było problemów z sąsiadami lub administracją budynku. Dzięki temu lepiej poznasz sytuację prawną i faktyczną mieszkania.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości lub niejasności radzimy skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości. W niektórych przypadkach konieczne może być podjęcie działań prawnych, aby uregulować sytuację własności przed podpisaniem umowy ostatecznej.

Krok 6. Zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania

Podpisanie umowy przedwstępnej pozwala na zabezpieczenie interesów obu stron i określenie warunków przyszłej transakcji. Oto co warto wiedzieć o umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania:

 1. Zawartość umowy — Umowa powinna zawierać kluczowe informacje dotyczące transakcji, takie jak opis nieruchomości, cena, sposób i termin płatności, termin podpisania umowy ostatecznej czy ewentualne warunki zawieszone (np. uzyskanie kredytu hipotecznego przez kupującego). W umowie można także umieścić klauzule odstąpienia od umowy w przypadku niezrealizowania warunków zawieszenia.
 2. Zaliczka — W praktyce często kupujący wpłaca zaliczkę na poczet ceny sprzedaży mieszkania, która ma zabezpieczyć interesy sprzedającego. Zaliczka może wynosić np. 10% wartości nieruchomości. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, zaliczka zostanie potrącona z ceny mieszkania. Jeśli jednak kupujący zrezygnuje z zakupu bez uzasadnionej przyczyny, może stracić wpłaconą zaliczkę.
 3. Okres obowiązywania umowy — W umowie przedwstępnej należy określić termin, do którego strony zobowiązują się zawrzeć umowę ostateczną. Termin ten może być elastyczny, np. w związku z oczekiwaniem na decyzję kredytową. Jeśli strony nie zawrą umowy ostatecznej w wyznaczonym terminie, umowa przedwstępna traci ważność, a zaliczka powinna być zwrócona kupującemu.
 4. Umowa notarialna — Choć umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania może być zawarta bez udziału notariusza, wskazane jest, aby umowę sporządził i uwierzytelnił notariusz. Dzięki temu obie strony będą miały pewność, że umowa spełnia wszystkie wymogi prawne.
 5. Porozumienie co do formalności — W umowie przedwstępnej warto również zawrzeć informacje dotyczące formalności związanych z przekazaniem nieruchomości, takich jak odbiór mieszkania, podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego oraz uregulowanie wszelkich zobowiązań związanych z nieruchomością, takich jak opłaty za media czy czynsz.
 6. Przekazanie dokumentów — Po podpisaniu umowy przedwstępnej, sprzedający powinien przekazać kupującemu wszystkie istotne dokumenty związane z nieruchomością, takie jak świadectwo energetyczne, regulamin wspólnoty mieszkaniowej czy plany budynku. Ułatwi to dalsze formalności związane z przekazaniem mieszkania.

Podpisanie umowy przedwstępnej jest ważnym krokiem w procesie zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Warto poświęcić czas i uwagę na sporządzenie jej zgodnie z przepisami prawa oraz z zabezpieczeniem interesów obu stron. Jeśli masz wątpliwości co do treści umowy lub jej skutków prawnych, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości.

Krok 7. Zawarcie umowy przeniesienia własności

Gdy wszystkie warunki umowy przedwstępnej zostaną spełnione, nadszedł czas na podpisanie umowy ostatecznej, która przenosi własność nieruchomości na kupującego. Oto co warto wiedzieć o tym etapie:

 1. Umowa notarialna — Umowa przeniesienia własności nieruchomości musi być sporządzona przez notariusza w formie aktu notarialnego. Notariusz pełni rolę neutralnego i wiarygodnego świadka transakcji, zapewniając prawidłowe sformułowanie umowy oraz uwierzytelniając tożsamość stron.
 2. Przygotowanie dokumentów — Przed podpisaniem umowy kupna, zarówno sprzedający, jak i kupujący powinni zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty. Sprzedający powinien przedstawić między innymi: świadectwo własności, zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami, świadectwo energetyczne oraz ewentualne pozwolenia na użytkowanie. Kupujący zobowiązany jest do przedstawienia dokumentów potwierdzających zdolność kredytową (jeśli korzysta z kredytu hipotecznego) oraz dowodu wpłaty ceny nabycia nieruchomości na konto notariusza lub sprzedającego.
 3. Płatność — W dniu zawarcia umowy, kupujący dokonuje płatności za nieruchomość. Najczęściej płatność realizowana jest za pośrednictwem notariusza, który po potwierdzeniu wpłaty przekazuje środki sprzedającemu. W przypadku zakupu mieszkania z kredytem hipotecznym bank przekazuje środki bezpośrednio na konto notariusza lub sprzedającego.
 4. Podpisanie umowy — Gdy notariusz sporządzi akt notarialny, a obie strony dokonają przeglądu i zaakceptują jego treść, następuje podpisanie umowy przeniesienia własności. W tym momencie własność nieruchomości zostaje przeniesiona na kupującego.
 5. Opłaty notarialne — Za sporządzenie aktu notarialnego oraz wszelkie czynności związane z podpisaniem umowy ostatecznej, strony ponoszą opłaty notarialne. Opłaty te zależą od wartości nieruchomości i są regulowane przez taryfę notarialną.
 6. Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) — Dokonując zakupu mieszkania z rynku wtórnego należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości nieruchomości.
 7. Wpis do Ksiąg Wieczystych — Po zawarciu umowy ostatecznej, notariusz dokonuje wpisu przeniesienia własności nieruchomości w księdze wieczystej. Księgi wieczyste są rejestrem publicznym, który gromadzi informacje o prawach związanych z nieruchomościami, takich jak własność, służebność czy hipoteka. Wpis ten jest konieczny, aby kupujący mógł w pełni korzystać z przysługujących mu praw jako właściciel nieruchomości.

Podpisanie umowy przeniesienia własności to kluczowy etap zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Właściwe zgromadzenie dokumentów, załatwienie kwestii finansowych oraz współpraca z notariuszem są kluczowe dla pomyślnej finalizacji procesu.

Krok 8. Odbiór mieszkania i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego

Odbiór mieszkania to ważny moment, który pozwala na dokładne sprawdzenie stanu nieruchomości oraz upewnienie się, że wszystko zgadza się z umową sprzedaży. Przygotowanie i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego jest istotne, gdyż stanowi on dokument potwierdzający stan mieszkania w chwili przekazania i zabezpiecza interesy obu stron. Oto co warto wiedzieć o tym etapie:

 1. Umówienie terminu — Odbiór mieszkania powinien zostać umówiony z wyprzedzeniem, aby obie strony miały czas na przygotowanie się do tego spotkania. Warto wybrać dzień, w którym będzie można poświęcić wystarczająco dużo czasu na dokładne sprawdzenie mieszkania.
 2. Sprawdzenie stanu mieszkania — W trakcie odbioru, kupujący ma możliwość sprawdzenia stanu mieszkania i upewnienia się, że wszystko jest zgodne z umową sprzedaży oraz że nie ma żadnych ukrytych wad czy usterek. Warto sprawdzić instalacje elektryczne, hydrauliczne, stan ścian, podłóg, okien i drzwi. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy w zakresie budownictwa, warto zatrudnić rzeczoznawcę budowlanego, który oceni stan techniczny nieruchomości.
 3. Sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego — Podczas przejęcia mieszkania, obie strony powinny sporządzić i podpisać protokół zdawczo-odbiorczy. W protokole tym należy uwzględnić stan mieszkania, ewentualne ustalenia dotyczące naprawienia usterek oraz wszelkie inne informacje, które mogą być istotne dla obu stron.
 4. Przekazanie kluczy i dokumentacji — Po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego, sprzedający przekazuje klucze do mieszkania oraz wszelką dokumentację związaną z nieruchomością, taką jak instrukcje obsługi sprzętu, gwarancje czy umowy z dostawcami mediów.
 5. Zgłoszenie odbioru mieszkania do wspólnoty mieszkaniowej — Jeśli mieszkanie jest częścią wspólnoty mieszkaniowej, warto poinformować zarząd wspólnoty o przeprowadzonym odbiorze. Pozwoli to na formalne uznawanie nowego właściciela za członka wspólnoty oraz umożliwi mu uczestnictwo w życiu wspólnoty oraz wypełnianie obowiązków związanych z członkostwem.
 6. Zgłoszenie zmiany właściciela do dostawców mediów — Po przejęciu mieszkania, nowy właściciel powinien zgłosić zmianę własności do dostawców mediów, takich jak prąd, gaz, woda czy internet. W niektórych przypadkach może być konieczne podpisanie nowych umów z dostawcami.

Przejęcie mieszkania i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego to ostatni etap przed zamieszkaniem w nowym lokalu. Dlatego warto zadbać o wszystkie szczegóły i odpowiednio się przygotować, aby ten proces przebiegł sprawnie. Staranność podczas odbioru mieszkania przyczyni się do uniknięcia ewentualnych problemów związanych ze stanem nieruchomości oraz zapewnić spokój i komfort użytkowania nowego lokum przez długie lata.

Krok 9. Formalności po zakupie mieszkania

Zakup mieszkania wiąże się z dopełnieniem formalności związanych uregulowaniem spraw związanych z przeniesieniem własności oraz rozliczeniem podatków i opłat. Oto najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać:

 1. Zgłoszenie transakcji do Urzędu Skarbowego — Kupujący jest zobowiązany do zgłoszenia transakcji zakupu nieruchomości w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy notarialnej. W zgłoszeniu należy uwzględnić informacje o kupującym, sprzedającym, wartości nieruchomości oraz opłacie podatku od czynności cywilnoprawnych.
 2. Poinformowanie wspólnoty mieszkaniowej — Jeśli nieruchomość jest częścią wspólnoty mieszkaniowej, nowy właściciel powinien poinformować zarząd wspólnoty o zmianie własności i przekazać swoje dane kontaktowe. W ten sposób będziesz mógł uczestniczyć w życiu wspólnoty oraz wypełniać obowiązki związane z członkostwem.
 3. Zgłoszenie zmiany właściciela do dostawców mediów — Nowy właściciel powinien także zgłosić zmianę własności do dostawców mediów, takich jak prąd, gaz, woda czy internet. W niektórych przypadkach może być konieczne podpisanie nowych umów z dostawcami.
 4. Ubezpieczenie mieszkania — Ubezpieczenie ochroni mieszkanie przed różnymi zagrożeniami, takimi jak pożar, zalanie, kradzież czy zniszczenia wynikające z sił wyższych. Warto porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.
 5. Przeniesienie umowy na świadczenie usług komunalnych — Należy pamiętać o przeniesieniu umów na świadczenie usług komunalnych, takich jak wywóz śmieci, na nowego właściciela. W niektórych przypadkach może być konieczne podpisanie nowej umowy.
 6. Zmiana adresu zameldowania — Jeżeli nabywca mieszkania planuje zamieszkać w zakupionej nieruchomości, powinien zgłosić się do Urzędu Miasta lub Gminy w celu zameldowania się na nowym adresie. W przypadku zameldowania na pobyt stały, warto zaktualizować również dowód osobisty.

Dopełnienie formalności to ostatni etap, który pozwala na oficjalne i bezproblemowe korzystanie z nowo nabytej nieruchomości. Zadbaj o te ostatnie kroki, aby cieszyć się pełnym komfortem i spokojem w nowym mieszkaniu.

Koszty zakupu mieszkania z rynku wtórnego w 2023 roku

Kupno mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z szeregiem kosztów, które musisz uwzględnić w swoim budżecie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze opłaty w procesie zakupu mieszkania w 2023 roku.

Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w województwie podkarpackim

W I kwartale 2023 roku mediana ceny za metr kwadratowy mieszkania w województwie podkarpackim wynosiła 6 790 zł/m². Ceny nieruchomości zależą od wielu czynników, w tym lokalizacji, standardu, metrażu i oczywiście ogólnej sytuacji na rynku nieruchomości. Niższe ceny na rynku nieruchomości wtórnych są jednym z powodów, dla których warto rozważyć zakup takiej nieruchomości.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

W terminie 14 dni od nawiązania umowy ostatecznej kupujący zobowiązany jest do zapłacenia podatku PCC Podatek ten wynosi 2% wartości nieruchomości i opłacany jest w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości. Dokonujący zakupu mieszkania z kredytem hipotecznym bank często oferuje możliwość uwzględnienia podatku w kwocie kredytu, co ułatwia proces finansowania.

Opłaty notarialne

Są to koszty związane z zawarciem umowy przedwstępnej oraz umowy przeniesienia własności, które są pobierane przez notariusza. Opłaty te zależą od wartości nieruchomości i mogą się różnić w zależności od notariusza.

Wpis do księgi wieczystej

Po zawarciu umowy ostatecznej notariusz dokonuje wpisu przeniesienia własności nieruchomości w księdze wieczystej. Koszty związane ze wpisem również są naliczane przez notariusza.

Prowizja dla biura nieruchomości (jeśli korzystasz z usług pośrednika)

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług biura nieruchomości, musisz uwzględnić prowizję, którą pobiera pośrednik. Prowizja ta zwykle wynosi od 2% do 3% wartości nieruchomości.

Koszty związane z kredytem hipotecznym

Jeśli planujesz sfinansowanie zakupu mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego, musisz uwzględnić koszty związane z ubieganiem się o kredyt, takie jak prowizja bankowa, opłata za udzielenie kredytu, ubezpieczenie itp.

Dlaczego warto skorzystać z usług biura nieruchomości Ideal Home?

Decyzja o zakupie mieszkania to ważny krok w życiu, który może być trudny samodzielnego podjęcia. Aby sprawnie i bezpiecznie przejść przez ten skomplikowany proces, warto skorzystać ze wsparcia biura nieruchomości.

W Ideal Home świadczymy wsparcie na każdym etapie zakupu nieruchomości, zaczynając od weryfikacji prawidłowości formalno-prawnej ofert. Dzięki temu masz gwarancję, że mieszkanie z rynku wtórnego nie skrywa żadnych niespodzianek w dokumentacji i Twoja inwestycja jest w pełni bezpieczna. Jesteśmy do Twojej dyspozycji również po finalizacji transakcji, aby pomóc w dalszych formalnościach oraz doradzić w kwestiach związanych z utrzymaniem nieruchomości.

Współpracując z Ideal Home zyskasz spokój ducha, a także oszczędzisz czas i nerwy, unikając potencjalnych problemów prawnych czy finansowych. Skontaktuj się z nami, a nasze doświadczenie i wiedza pomogą Ci w bezpiecznym zakupie mieszkania oraz odnalezieniu wymarzonego domu.

Jakub Świder

Jakub Świder

Pełen optymizmu i energii miłośnik sportów siłowych. Ze sprzedażą związany od początku swojej kariery zawodowej. Pasjonat rynku nieruchomości z dużym doświadczeniem w branży. Komunikatywność oraz wytrwałość pozwalają mu osiągnąć postawione sobie cele oraz nawiązywać nowe znajomości. Stale poszerza swoje horyzonty i doskonali umiejętności sprzedażowe, dlatego też w minionym czasie wyróżnił się jako lider sprzedaży w branży nieruchomości. Każde spotkanie i kontakt z klientem traktuje indywidualnie. Potrafi doskonale słuchać i rozumie potrzeby swoich kontrahentów co pozwala mu w pełni zrealizować ich oczekiwania.

Skontaktuj się z nami!