fbpx Skip to main content

Zakup nieruchomości to bardzo często decyzja na wiele lat. Wiąże się to zazwyczaj z poważnymi zobowiązaniami finansowymi jakimi są chociażby wzięcie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Postanowiłem podzielić się z Wami zgromadzoną przez wiele lat wiedzą dotyczącą tego na co zwrócić szczególną uwagę podczas oglądania nieruchomości. Porady podzielę na kilka wpisów. W każdym wpisie pochylę się nad innym rodzajem nieruchomości. Dziś pod lupę biorę mieszkania, zatem na co zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania?

Oglądanie mieszkania w sieci jest bardzo proste. Wchodzimy na portal ogłoszeniowy, zaznaczamy kryteria poszukiwań i naszym oczom ukazują się setki ofert. Spodoba się nam jakieś mieszkanie na zdjęciach to dzwonimy i umawiamy się na prezentację. Z mojego kilkuletniego doświadczenia wynika, że ludzie przychodząc oglądać jakąś nieruchomość są kompletnie “zieloni” w tym temacie. Przyjdą popatrzą i wychodzą.

Klientów którzy zapytają o jakąś dostępność komunikacji, infrastruktury czy chociażby kosztów utrzymania danego mieszkania mogę policzyć na palcach. Oczywiście ja jako doświadczony pośrednik wiem co klient o nieruchomości wiedzieć powinien i informuję o wszystkich parametrach podczas prezentacji, ale jeśli oglądasz nieruchomość z osobą prywatną to ona wiedzieć tego nie będzie. Jeśli się nie zapytasz to się nie dowiesz.

Na co zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania?

  • Po pierwsze, lokalizacja

W dzisiejszych czasach brak komunikacji z centrum miasta dyskwalifikuje mieszkanie już na starcie. Przychodząc czy nawet szukając mieszkania w internecie warto zwrócić uwagę na to czy miejsce, w którym znajduje się mieszkanie jest dobrze skomunikowane z resztą miasta oraz z miejscami, które odwiedzasz najczęściej np. praca, uczelnia itp. Zwróć uwagę czy w okolicy znajdują się jakieś sklepy, przychodnie, apteki, szkoły oraz tereny zielone takie jak parki, skwery, place zabaw itp. Oszacuj też jaki jest czas dojazdu do nieruchomości samochodem i komunikacją miejską. Zobacz jaka jest dostępność miejsc parkingowych w okolicy, bo przecież nie zaparkujesz auta na drzewie.

  • Po drugie, stan techniczny budynku

Będąc obok budynku, w którym znajduje się dany lokal mieszkalny warto zwrócić uwagę na kilka kwestii takich jak np. to jak wygląda z zewnątrz, czy są pęknięte ściany, jak wygląda dach oraz w jakim stanie jest elewacja. Wchodząc do budynku zwróć uwagę na stan ścian na klatce, czy są zadbane i pomalowane, jaki jest stan windy. Zapytaj właściciela lokalu o to jakie jest ocieplenie budynku, ponieważ wpływa to bezpośrednio na koszty ogrzewania. W przypadku starszych budynków warto zasięgnąć informacji o tym kiedy były wymieniana instalacja elektryczna, wod-kan oraz gazowa.

  • Po trzecie, funkcjonalność mieszkania

Jeśli w ogłoszeniu nie ma załączonego rzutu nieruchomości wchodząc do mieszkania należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie. Spójrzmy jak duże są pokoje, salon czy jest w nim aneks, czy kuchnia jest oddzielna. Będąc w pokoju wyobraź sobie jak będą stały Twoje przyszłe meble. Sprawdź również jak wygląda nasłonecznienie mieszkania czy jest dobre, czy złe. Jest to bardzo ważne w przyszłym użytkowaniu zważywszy na chociażby komfort lub koszty energii potrzebnej do tego, aby w mieszkaniu było cokolwiek widać. Jeśli do mieszkania przynależy balkon to sprawdź jego stan od wewnątrz oraz na którą stronę jest skierowany, podwórko czy ulica?

  • Po czwarte, stan lokalu

Będąc w mieszkaniu zwróć uwagę nie tylko na układ mieszkania, ale również na jego stan techniczny. Przechadzając się po lokalu popatrz na ściany, a w szczególności na kąty, czy nie ma tam pleśni, grzyba lub wilgoci. Zapytaj właściciela kiedy przeprowadzał remont oraz co on obejmował. W przypadku mieszkań w starszych blokach zwróć szczególną uwagę na instalacje wod-kan, elektryczną i gazową. Sprawdź stan kaloryferów i okien. Mieszkanie zawsze można wyremontować i jeśli takowe wymaga jakiś napraw czy gruntownego remontu to warto zapisać sobie co jest do zrobienia, a później na spokojnie oszacować koszty. Bardzo często w nowszych mieszkaniach budowanych np. na obrzeżach miast ogrzewanie jest za pomocą piecyka gazowego. Sprawdź również jego stan i zapytaj właściciela o to czy były regularnie robione przeglądy itp.

  • Po piąte, koszty utrzymania

W przypadku mieszkań w starszych blokach ogrzewanie zazwyczaj pochodzi z sieci miejskiej, a budynkiem zarządza spółdzielnia mieszkaniowa. Zapytaj właściciela o koszty utrzymania takiego mieszkania, ile płaci czynszu. Przeważnie w czynszu znajduje się opłata za zużycie wody, śmieci i kanalizację, fundusz remontowy oraz utrzymanie części wspólnych w tym windy. Poproś właściciela, aby powiedział Ci jaki jest przydział wody w czynszu ile m3 na ile osób. Zwróć na koszty szczególną uwagę, bo koszty związane z mieszkaniem to nie tylko koszt zakupu czy później rata kredytowa, ale również utrzymania. Spółdzielnie mieszkaniowe słyną z tego, że w budynkach zarządzane przez tego typu instytucję koszt związane z czynszem są dość wysokie.

Jeśli chodzi o nowsze bloki to również zapytaj właściciela jak jest z kosztem utrzymania.

  • Po szóste, wyposażenie

Wartość mieszkania to nie tylko ściany, podłogi czy wyposażenie stałe. Wartość mieszkania to również meble oraz sprzęt AGD. Warto więc na oględzinach podpytać właściciela jakie elementy wyposażenia pozostawia w mieszkaniu za określoną cenę. A jeśli nie zostawiają to jaką żądają ewentualną dodatkową opłatę za pozostawione wyposażanie.

  • Po siódme, sąsiedzi i powód sprzedaży

Podczas oględzin mieszkania warto poświęcić chwilę na rozmowę z właścicielem. Zapytaj go dlaczego sprzedaje nieruchomość, jeśli będzie coś kręcił to niech zapali Ci się w głowie czerwona lampka, że być może z mieszkaniem jest coś nie tak, a może właśnie z sąsiadami. Natrętni, ciekawscy i zawistni sąsiedzi to problem, który ciągle powraca. Zapytaj też właściciela czy mieszkania obok są wynajmowane, jeśli tak czy jest to wynajem dla studentów czy np. par pracujących. Jeśli w okolicy Twojego mieszkania są lokale, w których są studenci licz się z tym, że na pewno będą jakieś odgłosy np. głośnej muzyki itp.

Podsumowanie

Zakup nowego mieszkania to nie lada wyzwanie. Czas podczas oglądania może być niewątpliwie stresujący, ale spokojnie nie ma się czego bać. Podejdź do tego z głową i zachowaj spokój. Jeśli oglądasz kilka mieszkań w jeden dzień warto wziąć ze sobą kartkę i długopis, aby zapisać najważniejsze informacje o danej nieruchomości. Może przydać się również telefon i nie bój się robić zdjęć mieszkania. W przypadku prezentacji nieruchomości z agentem biura poproś go, aby przygotował Ci wydrukowaną ofertę wraz ze zdjęciami. Pomoże Ci to później przy wyborze mieszkania.

Kupując mieszkanie warto również skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika, który po rozmowie dobierze odpowiednie nieruchomości do Twoich oczekiwań, aby nie tracić bezsensownie czasu na szukanie.

Zapraszam również na swojego bloga mateuszniedbala.pl. Znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów dot. marketingu, nieruchomości i rozwoju osobistego.

Mateusz Niedbała

Mateusz Niedbała

Konsekwentny i zaangażowany – od kilku lat związany z branżą social media marketingu. Pewnego dnia wpadł na pomysł połączenia marketingu z branżą nieruchomości i od tamtej pory sumiennie realizuje swój pomysł. Optymista dla którego rozwój osobisty to podstawa. Dzięki swej autentyczności zdobywa liczne polecenia i buduje grono zadowolonych klientów.

Skontaktuj się z nami!