fbpx Skip to main content

Bardzo często sprzedając nieruchomość musimy zmierzyć się z podstawowym pytaniem: w jaki sposób wycenić mieszkanie lub dom na sprzedaż, aby transakcja sprzedaży została szybko sfinalizowana uzyskując przy tym najwyższą możliwą cenę sprzedaży.

Jak oszacować cenę nieruchomości?

Szacując cenę naszej nieruchomości, musimy rozważyć kilka ważnych kwestii, przede wszystkim ważną rolę odgrywa tutaj lokalizacja naszej nieruchomości oraz jej perspektywy zmiany otoczenia, w takim wypadku nieruchomość staje się bardzo atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów. 

Warto również zaznaczyć, że  inne wartości będziemy analizować przy sprzedaży domu, w tym wypadku poza jakością budynku oraz jego lokalizacją, dużą rolę odgrywa również infrastruktura działki oraz jej atrakcyjność.

Najczęstsze błędy w wycenie nieruchomości

Szacunkową cenę naszej nieruchomości możemy sprawdzić na podstawie ofert sprzedaży z podobnymi nieruchomościami  w naszej okolicy, jednak w żadnym wypadku nie powinniśmy na tej podstawie tworzyć oferty końcowej ponieważ każda nieruchomości powinna zostać wyceniona indywidualnie z uwagi na wiele aspektów pobocznych.

Najczęściej popełnianym błędem przez sprzedających są emocje, które pojawiają się przy szybkiej sprzedaży nieruchomości w celu zakupienia nowej, w tym wypadku często cena naszego domu lub mieszkania zostaje zaniżona na potrzeby szybkiej sprzedaży. Odwrotną sytuacją jest tutaj wystawienie nieruchomości w zbyt dużej cenie, co w rezultacie skutkuje odrzuceniem oferty przez potencjalnych kupujących.

Chcesz zobaczyć, czym różni się wycena rzeczoznawcy do wyceny biura nieruchomości? Sprawdź nasz artykuł: https://www.idealhome.pl/blog/jak-poprawnie-wycenic-nieruchomosc/

Czynniki wpływające na cenę nieruchomości:

  • lokalizacja nieruchomości,
  • stan budynku,
  • rok budowy,
  • warunki rynkowe,
  • okolica,

Czynnik, które nie powinny rzutować na cenę sprzedaży:

  • cena zakupu nieruchomości,
  • nagła potrzeba gotówki,
  • koszty budowy i remonty,
  • opinie sąsiadów i znajomych.

Podsumowanie

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystania z usług doświadczanego biura nieruchomości lub rzeczoznawcy, który dokładnie określi wartość naszej nieruchomości. Korzystając z usług biura nieruchomości, nie tylko mamy pewność dopasowania dobrej ceny, ale również możemy liczyć na pomoc w szybkiej  sprzedaży domu lub mieszkania.

Jakub Świder

Jakub Świder

Pełen optymizmu i energii miłośnik sportów siłowych. Ze sprzedażą związany od początku swojej kariery zawodowej. Pasjonat rynku nieruchomości z dużym doświadczeniem w branży. Komunikatywność oraz wytrwałość pozwalają mu osiągnąć postawione sobie cele oraz nawiązywać nowe znajomości. Stale poszerza swoje horyzonty i doskonali umiejętności sprzedażowe, dlatego też w minionym czasie wyróżnił się jako lider sprzedaży w branży nieruchomości. Każde spotkanie i kontakt z klientem traktuje indywidualnie. Potrafi doskonale słuchać i rozumie potrzeby swoich kontrahentów co pozwala mu w pełni zrealizować ich oczekiwania.

Skontaktuj się z nami!