fbpx Skip to main content

W budownictwie jak również w sprzedaży nieruchomości specjaliści posługują się trzema metrażami. Powierzchnią użytkową, całkowitą oraz często spotykaną na wypisach z rejestru budynków powierzchnią zabudowy. Czym one tak naprawdę się różnią? Jak je poprawnie zmierzyć? Właśnie tego dowiesz się z tego artykułu, zapraszamy do krótkiej lektury.

Czym są poszczególne powierzchnie? Jak je poprawnie mierzyć?

–  Powierzchnię użytkową budynku lub jego części stanowi powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz pomieszczeń gospodarczych takich jak kotłownia. Poddasza użytkowe są wliczane do powierzchni użytkowej z zaznaczeniem, iż jeśli ich wysokość jest mniejsza niż 1,4 m, powierzchnię tę pomija się oraz gdy wysokość pomieszczenia szacuję się od 1,4 m do 2,2 m, zalicza się ją wówczas do powierzchni użytkowej budynku jedynie w 50%.

– Powierzchnia całkowita to łączna powierzchnia wszystkich kondygnacji, mierzona po obrysie zewnętrznym wraz ze schodami zewnętrznymi, balkonami, tarasami, czy też zjazdem do garażu.

– Powierzchnia zabudowy to powierzchnia całkowita budynku, powiększona o pozostałe obiekty znajdujące się na działce.

Normy, jakie określają nam powierzchnie nieruchomości 

– Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych
– Ustawa o podatku od spadków i darowizn
– Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy

W każdym z tych przepisów definicje powierzchni użytkowej są niejednoznaczne. Co więcej, zasady jej obliczania precyzują również Polskie Normy i nie są one jednomyślne.

A więc jak poprawnie zmierzyć powierzchnię użytkową budynku mieszkalnego?

Z informacji powyżej wiemy już, że powierzchnię w pomieszczeniach na poddaszu liczymy zależnie od wysokości skosu. Jeżeli mamy już wyliczone powierzchnie na poddaszu możemy przejść na parter budynku mieszkalnego. Przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia mierząc je po wewnętrznej stronie ścian (omijając szyby kominowe, wentylacyjne oraz pomieszczenia gospodarcze w formie kotłowni).

Jeżeli jednak mierzymy powierzchnię użytkową budynku przy sprzedaży nieruchomości pod operat szacunkowy banku to ta powierzchnia może się znacznie różnić. Dlaczego? Dlatego, że banki mają indywidualne kryteria co do wyliczeń powierzchni użytkowej. Jeden bank bierze np. garaż do powierzchni użytkowe a drugi nie, jeden z banków weźmie pralnie z piecem gazowym do powierzchni użytkowej a drugi nie. Zatem jeżeli chcecie poprawnie wycenić nieruchomość pod kredyt hipoteczny to upewnijcie się jakie bank ma wymagania co do liczenia powierzchni użytkowej nieruchomości i przekażcie je rzeczoznawcy.

Powierzchnia użytkowa a zakup mieszkania u dewelopera?

Kupując mieszkanie przez biuro nieruchomości Ideal Home, zawsze doradzamy naszym klientom, aby sprawdzili powierzchnię kupowanego przez nich mieszkania. Dlaczego? Przecież to naturalne, że deweloper mierzy tą powierzchnię tak jak my… otóż nie.

Istnieją dwie normy pomiaru takowych nieruchomości. Jedna z nich mówi nam o tym, iż mierzymy powierzchnię w lokalu na wysokości 1 metra w stanie surowy, (bez tynku na ścianach) nie wliczając balkonu. Zaś druga norma mówi nam o tym, że możemy mierzyć powierzchnię użytkową po podłodze na wykończonych już ścianach, doliczając powierzchnie zewnętrzne (loggia, balkon). A więc nie trudno policzyć, że kupując nowe mieszkanie gdzie liczy się tak na dobrą sprawę każdy m2 możemy przepłacić o parę tysięcy.

Mierząc pierwszą normą kupowany przez nas lokal jest liczony bez ścianek działowych które po postawieniu również zabierają nam powierzchnię kupowanego przez Państwa wymarzonego mieszkania z rynku pierwotnego. Sposób w jaki deweloper mierzył mieszkanie powinien być opisany w umowie, którą Państwo z nim zawieracie.

Podsumowanie

Ustalenie powierzchni użytkowej nie jest takie proste jak powinno się to wydawać. Brak jednolitych przepisów i wytycznych. Wskazane w treści ustawy podają różne definicje a zasady pomiaru w obu stosowanych normach się różnią. Jest więc możliwe, że ta sama nieruchomość może mieć trzy różne powierzchnie i każda z nich będzie prawdziwa.

Zapraszamy do kontaktu z liderami sprzedaży nieruchomości na rynku Podkarpackim w celu poprawnego pomiaru nieruchomości do jej sprzedaży. Specjaliści z biura Ideal Home Nieruchomości chętnie pomogą Państwu przy sprzedaży oraz zakupie swojego wymarzonego M.

Jakub Świder

Jakub Świder

Pełen optymizmu i energii miłośnik sportów siłowych. Ze sprzedażą związany od początku swojej kariery zawodowej. Pasjonat rynku nieruchomości z dużym doświadczeniem w branży. Komunikatywność oraz wytrwałość pozwalają mu osiągnąć postawione sobie cele oraz nawiązywać nowe znajomości. Stale poszerza swoje horyzonty i doskonali umiejętności sprzedażowe, dlatego też w minionym czasie wyróżnił się jako lider sprzedaży w branży nieruchomości. Każde spotkanie i kontakt z klientem traktuje indywidualnie. Potrafi doskonale słuchać i rozumie potrzeby swoich kontrahentów co pozwala mu w pełni zrealizować ich oczekiwania.

Skontaktuj się z nami!